•  730 330 360
  •  

Podologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką, postępowaniem zarówno zachowawczym jak i terapeutycznym na stopach i podudziach. Pojęcie to zostało utworzone z dwóch słów pochodzenia greckiego, podo oznaczającego stopę oraz logos, naukę. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, wymagającą współpracy ze specjalistami wielu dziedzin m.in. chirurgii, diabetologii, dermatologii.

Podolog zajmuje się utrzymaniem stóp pacjenta w jak najlepszej kondycji. Do jego zadań należy prawidłowe opracowanie płytki paznokciowej, zabiegi na paznokciach objętych schorzeniami m.in. grzybicą paznokci, łuszczycą, opracowanie paznokci, różnicowaniu, usuwaniu odcisków, modzeli, protetyką paznokci, opracowaniem pękających pięt, diagnostyką stóp umożliwiająca wykrycie stopy cukrzycowej.

Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy jest zabiegiem, który łączy troskę o zdrowie z jednoczesną pielęgnacją stóp. Polecany jest osobą, które posiadają problematyczne stopy ( nadmierne rogowacenie, modzele, odciski, pękające pięty, rogowacenie około paznokciowe). Zabieg rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, umożliwiającego ustalenie diagnozy oraz określenie specyfikacji koniecznych działań.

Etapy zabiegu:

  1. Prawidłowe obcięcie, ukształtowanie płytki paznokciowej za pomocą cęgów i odpowiedniego frezu
  2. Oszlifowanie płytki paznokciowej
  3. Oczyszczenie wałów paznokciowych
  4. Usunięcie obrąbka naskórkowego
  5. Usunięcie zrogowaceń za pomocą skalpela
  6. Oszlifowanie stóp odpowiednio dobranym frezem
  7. Aplikacja kremu
  8. Aplikacja preparatu regenerującego płytkę paznokciową

Czas trwania zabiegu wynosi około 90 minut.

Usuwanie modzeli

Modzele są zmianami skórnymi, które powstają na stopach na skutek tarcia lub ucisku. Powodem ich występowania jest zdeformowany układ kostny stóp, nieodpowiednie obuwie oraz nieumiejętne, nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Modzele mają różne kształty, lecz najczęściej spotykanymi są modzele owalne. Ich zabarwienie jest żółte. Często wykazują one strukturę warstwową. Dostosowanie odpowiedniej terapii zależy od ilości warstw modzeli. Zabieg w gabinecie rozpoczyna się od dezynfekcji stóp, następnie wykonywane jest naniesienie na problematyczny obszar odpowiednich preparatów zmiękczających, warstwowe opracowanie skalpelem zmian oraz ich wygładzenie. Terapia jest bardziej skuteczna jeżeli zostanie usunięta przyczyna powstawania zmian.

Jak można zapobiegać powstawaniu modzeli?

  •   Unikać niewygodnego obuwia (szczególnie o zwężonych noskach)
  •   Stosować odpowiednie odciążenia amortyzujące miejsce powstawania modzeli
  •   Korygować deformacje palców i stóp
  •   Stosować specjalistyczne wkładki do butów
  •   Unikać niefachowych zabiegów na stopach

Opracowywanie pękających pięt / rozpadlin

Pęknięcia i rozpadliny to ubytki skóry powstałe z powodu zaburzeń w gospodarce hydro-lipidowej. Przyczyn powstania tych zmian jest wiele. Niewątpliwie istotną rolę w ich powstawaniu przypisuje się niewłaściwej, agresywnej pielęgnacji. Za powstanie tych nieprawidłowości odpowiedzialne są również niektóre choroby np. cukrzyca. Zabieg na popękane pięty i rozpadliny ma za zadanie zwiększyć elastyczność skóry.

Etapy zabiegu:

  1. Dezynfekcja
  2. Opracowanie zmian za pomocą skalpela
  3. Wygładzenie nierówności za pomocą frezu
  4. Aplikacja odpowiedniego preparatu
  5. Założenie opatrunku

Czas trwania zabiegu wynosi około 40 minut.

Obcinanie i opracowywanie paznokci zmienionych chorobowo

Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, których płytka paznokciowa wykazuje nienaturalną strukturę grubości, kształtu, długości. Jest również wskazany dla osób posiadających paznokcie szponowate lub zajęte przez grzybice.

Zabieg ten nie tylko powoduje poprawę estetyki paznokcia, ale przede wszystkim wspomaga jego leczenie. W przypadku paznokci problematycznych nieodzowna jest współpraca podologa z lekarzem dermatologiem. Dzięki niej jesteśmy w stanie zwiększyć skuteczność leczenia. W zależności od wskazań dermatologa paznokcie mogą być jedynie oczyszczane lub dodatkowo może być konieczne stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych.

Etapy zabiegu:

  1. Dezynfekcja miejsca zabiegowego
  2. Obcięcie płytki paznokciowej
  3. Usunięcie zrogowacień płytki
  4. Nadanie odpowiedniego kształtu płytce paznokciowej
  5. Oczyszczenie płytki i wałów paznokciowych
  6. Zastosowanie odpowiedniego preparatu dostosowanego do potrzeb pacjenta

Czas trwania zabiegu wynosi około 60 minut.

Zakładanie klamer ortonyksyjnych

Klamra ortonyksyjna jest polecana osobom cierpiącym z powodu wrastających lub wkręcających się paznokci. Zabieg z założeniem klamry polega na prawidłowym obcięciu płytki paznokciowej i nadaniu jej odpowiedniego kształtu. Po dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu paznokcia, aplikuje się klamrę drutową. Założenie klamry jest zabiegiem bezbolesnym i w większości przypadków przynosi natychmiastową ulgę.

Etapy zabiegu:

  1. Dezynfekcja
  2. Opracowanie płytki
  3. Aplikacja klamry

Czas trwania zabiegu wynosi około 40 minut.